• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

List do Ósmoklasistów 

Pośród wszystkich - żadna nie jest tak piękna, kameralna, przyjazna jak ta...

Czytaj dalej

Nasze atuty

Z czego jesteśmy dumni czyli n powodów, dla których warto się z nami uczyć...

Czytaj dalej

„ Nigdy nie wolno zapomnieć kim jesteśmy, bo nasz rodowód wykuty jest na kamiennych tablicach...” Hanna Danielewicz 

Aby ocalić od zapomnienia ślady naszego istnienia, został zrealizowany siłami społecznymi film, w którym przedstawione zostały wydarzenia z okresu Powstania Wielkopolskiego na ziemi budzyńskiej.

Pomysłodawczynią, scenarzystką i reżyserką jest Hanna Danielewicz, która zebrała wspomnienia powstańców z Budzynia, Chodzieży, Rogoźna, Obornik, Wągrowca, Czarnkowa i Margonina. Na ich podstawie napisała przebieg działań powstańczych, biorąc również pod uwagę życie codzienne mieszkańców.

Film obejmuje dokładnie odzwierciedlony przebieg wydarzeń od 4 do 8 stycznia 1919 roku, kiedy to Budzyń został wyzwolony i w którym przygotowywano dwukrotnie zwycięskie akcje wyzwolenia Chodzieży oraz dzień 7 lutego, kiedy to na Budzyń został wysłany niemiecki pancernik Ehrhardt M17. Budzyń był przez Niemców postrzegany jako buntownicze miasto, w którym należy wymordować ludność polską wrzucając granaty przez okna do ich domów.

Miasto Budzyń i ofiarni mieszkańcy wspomagali działania powstańcze przez organizowanie broni, szkolenie ochotników, tworzenie armii, prowadzenie szpitala polowego oraz przygotowywania żywności.

Budzyń był też ważnym miejscem koncentracji sił powstańczych na VI odcinku Frontu Północnego i zalążkiem przygotowań do wojny polsko – bolszewickiej, na którą wyruszali byli powstańcy, którzy stali się żołnierzami Armii Wielkopolskiej.

W role filmowych przodków wcielili się potomkowie powstańców, przedstawiciele samorządów, nauczyciele i uczniowie, pracownicy szkoły, księża, policjant, były żołnierz, emeryci i wiele innych osób, często ze swoimi rodzinami. W całym projekcie wzięło udział około 120 osób. Z naszej szkoły wystąpili nauczyciele: Hanna Danielewicz, Monika Górzna - Skawińska, księża: Hubert Staszak i  Michał Owczarczak oraz uczniowie: Piotr Galon, Dagmara Goldberg, Emil Gursz, Mikołaj Kawalec, Mateusz Kostecki, Adrian Ksycki, Mikołaj Lechowicz, Kacper Łukaszczyk, Kinga Nowak, Dawid Przybyła, Weronika Rusiniak, Zuzanna Ryszewska i Michał Wota.

Misja została wykonana, my i kolejne pokolenia mają wizualny, fabularyzowany dokument z historii naszej ziemi.

W główną postać ppor. Wiktora Skotarczaka, dowódcy powstańców z Rogoźna, który przyczynił do sukcesów powstańczych na ziemi budzyńskiej, wcielił się Sławomir Janiszewski, będący równocześnie twórcą zdjęć i montażu filmu.

Koniec wieńczy dzieło... Film został zrealizowany bez budżetu, jedynie dzięki aktywności  społeczeństwa, kierującego się  pragnieniem upamiętnienia rodzimej historii.

Dnia 6 lutego 2023 r. odbyła się uroczysta premiera filmu z udziałem wiceministra Rozwoju i Technologii Grzegorza Piechowiaka, który przy tej okazji odznaczył osoby zasłużone państwowym Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Zaszczytne odznaczenie otrzymali: Hanna Danielewicz – historyk, autorka filmu „Płomień wolności – budzyńska epopeja”, Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i twórczyni Izby Historii Ziemi Budzyńskiej, Marcin Sokołowski – wieloletni samorządowiec, Burmistrza Miasta i Gminy Budzyń, Zenon Nowicki – wieloletni samorządowiec i Przewodniczący Rady Miejskiej w Budzyniu, działacz Ochotniczej Straży Pożarnej, Jan Kubacki – przedsiębiorca i twórca Magazynu Wystawowego Polskiej Motoryzacji.

Elementem uroczystości była statuetka Wiktora Wielkopolan, symbolu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku, która jest równocześnie wyrazem pamięci o ppor. Wiktorze Skotarczaku z Rogoźna, wyzwolicielu i obrońcy Budzynia.

Na premierze były owacje na stojąco, kwiaty i podziękowania. Podobnie było na kolejnych projekcjach filmu, który będzie też prezentowany w innych miastach skąd przybywali do Budzynia powstańcy przygotowując marsz wyzwoleńczy na Chodzież.

Społeczność naszej szkoły miała przyjemność obejrzenia tego przepięknego dzieła 1 marca br. w chodzieskim kinie „Noteć”. Wprowadzenia do filmu dokonała Pani Hanna Danielewicz wraz z małżonkiem Januszem Danielewiczem. Wszyscy oglądający byli pod ogromnym wrażeniem i pełni wzruszenia. Pragniemy wyrazić słowa uznania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. Gratulujemy wytrwałości i determinacji w dążeniu do celu, pomimo licznych trudności podczas kręcenia zdjęć do filmu. Cieszymy się niezmiernie, że swoją pasją i charyzmą Pani Hanna Danielewicz dzieli się na co dzień z uczniami naszej szkoły. Jej umiłowanie Ojczyzny, również tej w wymiarze lokalnym jest wzorem dla nas wszystkich.

„Aby iść do przodu trzeba stąpać po silnym fundamencie swojej tożsamości narodowej” Hanna Danielewicz

 

Kontakt

Zespół Prywatnych Szkół  w Chodzieży

ul. Mickiewicza 3  64 - 800 Chodzież

Sekretariat tel. 672829969
Dyrektor tel. 604 423 731
e-mail: ploiech@pro.onet.pl

Szkoła wiosną

Licznik odwiedzin

001145923
Dzisiaj: 13
Ten tydzień: 129
Ten miesiąc: 666