• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

List do Ósmoklasistów 

Pośród wszystkich - żadna nie jest tak piękna, kameralna, przyjazna jak ta...

Czytaj dalej

Nasze atuty

Z czego jesteśmy dumni czyli n powodów, dla których warto się z nami uczyć...

Czytaj dalej

W piątek 20 września delegacja z naszej szkoły wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży, członkami rodzin poległych, przedstawicielami samorządów, stowarzyszeń, a także uczniami z innych szkół uczciła pamięć zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Uczniowie klas mundurowych Zespołu Prywatnych Szkół w Chodzieży przy ul. Mickiewicza 3 w 84 rocznicę zamordowania chodzieskich policjantów Policji Państwowej złożyli symboliczną wiązankę pod tablicą upamiętniająca to wydarzenie. To ważne dla naszej społeczności miejsce znajduje się u zbiegu ulic Kościuszki i Marcinkowskiego, gdzie niegdyś znajdował się budynek komendy Policji Państwowej.

W nocy z 30 na 31 sierpnia 1939 roku, w przededniu wybuchu II wojny światowej władze polskie podjęły decyzję o internowaniu aktywistów niemieckich, którzy zamieszkiwali tereny ówczesnych powiatów przygranicznych tj. Chodzieży, Czarnkowa i Obornik. Internowaniem objęto 672 osoby, które następnie miały konwojem pieszym udać się w kierunku Berezy Kartuskiej. Ostatecznie internowani nie dotarli do wyznaczonego miejsca z uwagi na fakt, że konwój został rozwiązany w miejscowości Mory koło Warszawy. W trakcie marszu w wyniku działania niemieckiego lotnictwa oraz Wermachtu zginęło 26 osób konwojowanych. Po zajęciu terytorium II Rzeczpospolitej przez wojska niemieckie, część ocalałych złożyła skargi do władz niemieckich, zarzucając policjantom, że w trakcie konwoju dopuścili się przestępstw przeciwko konwojowanym. Tajna Policja Gestapo ustaliła personalia konwojentów oraz zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku, których aresztowała i osądziła przed sądem specjalnym w Poznaniu. Dowodami w sprawie tej były fałszywe oskarżenia oraz tendencyjne zeznania konwojowanych osób. Mimo, że proces daleki był od nawet elementarnych norm prawnych, to wyrokiem z 4 września 1941 roku skazano 18 policjantów na karę śmierci przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano niezwłocznie poprzez zgilotynowanie w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu, a ciał nie wydano rodzinie.

Kontakt

Zespół Prywatnych Szkół  w Chodzieży

ul. Mickiewicza 3  64 - 800 Chodzież

Sekretariat tel. 672829969
Dyrektor tel. 604 423 731
e-mail: ploiech@pro.onet.pl

Szkoła wiosną

Licznik odwiedzin

001143925
Dzisiaj: 44
Ten tydzień: 44
Ten miesiąc: 1.323