• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

List do Ósmoklasistów 

Pośród wszystkich - żadna nie jest tak piękna, kameralna, przyjazna jak ta...

Czytaj dalej

Nasze atuty

Z czego jesteśmy dumni czyli n powodów, dla których warto się z nami uczyć...

Czytaj dalej

Nabór do nowej KLASY MUNDUROWEJ z akredytacją MSWiA

Uprzejmie informujemy uczniów kończących naukę w szkole podstawowej oraz ich rodziców, że od 1 września br. na podstawie pozytywnej opinii Kuratora Oświaty w Poznaniu  Nr 110.03.45.2025 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję Nr. DPP.WWP.0272.27.2025 o utworzeniu w Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Prywatnych Szkół w Chodzieży klasy policyjnej (mundurowej) jako jedynej w powiecie Chodzieskim do kształcenia przyszłych policjantów i strażników granicznych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało 4 letni program kształcenia a zawarte w nim treści gwarantują wszechstronne i w pełni przygotowanie do podjęcia służby w policji, straży granicznej oraz wojsku.

Jednocześnie po uzgodnieniu z Komendantem Głównym Policji i Komendantem Głównym Straży Granicznej zobowiązał Komendanta Policji w Chodzieży oraz Nadodrzański Oddział Straży Granicznej jako jednostki odpowiedzialne za organizację i prowadzenie zajęć, przygotowując uczniów do podjęcia pracy i służby w Policji i Straży Granicznej.

Uczniowie kończący naukę w klasie policyjnej po wyrażeniu zgody do podjęcia pracy w Policji  i straży Granicznej zostaną bezpośrednio przyjęci do pracy.

Jednocześnie informuję w związku z licznymi pytaniami uczniów klas kończących szkołę podstawową w zakresie kształcenia i pracy w policji, że na stanowisku technika kryminalistyki wymagana jest przede wszystkim praca w policji a po odbyciu stażu i skierowaniu przez jednostkę policji istnieje możliwość odbycia kursu specjalistycznego z zakresu kryminalistyki.

Dyrektor Szkoły

mgr Gorgoniusz Przybyszewski

Najnowsze aktualności

XXIII Powiatowy Turniej Wiedzy Prewencyjnej

10 Cze 2025

Poznajemy historię Polski

10 Cze 2025

AKCJA ŻONKILE

10 Cze 2025

Na targach edukacyjnych

31 Maj 2025

Kurs pierwszej pomocy

26 Maj 2025

Udział naszej szkoły w Ogólnopolskim Przystanku PaT „Przyszłość a Ty” w Szamotułach!

03 Maj 2025

W piątek 20 września delegacja z naszej szkoły wraz z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży, członkami rodzin poległych, przedstawicielami samorządów, stowarzyszeń, a także uczniami z innych szkół uczciła pamięć zamordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Uczniowie klas mundurowych Zespołu Prywatnych Szkół w Chodzieży przy ul. Mickiewicza 3 w 84 rocznicę zamordowania chodzieskich policjantów Policji Państwowej złożyli symboliczną wiązankę pod tablicą upamiętniająca to wydarzenie. To ważne dla naszej społeczności miejsce znajduje się u zbiegu ulic Kościuszki i Marcinkowskiego, gdzie niegdyś znajdował się budynek komendy Policji Państwowej.

W nocy z 30 na 31 sierpnia 1939 roku, w przededniu wybuchu II wojny światowej władze polskie podjęły decyzję o internowaniu aktywistów niemieckich, którzy zamieszkiwali tereny ówczesnych powiatów przygranicznych tj. Chodzieży, Czarnkowa i Obornik. Internowaniem objęto 672 osoby, które następnie miały konwojem pieszym udać się w kierunku Berezy Kartuskiej. Ostatecznie internowani nie dotarli do wyznaczonego miejsca z uwagi na fakt, że konwój został rozwiązany w miejscowości Mory koło Warszawy. W trakcie marszu w wyniku działania niemieckiego lotnictwa oraz Wermachtu zginęło 26 osób konwojowanych. Po zajęciu terytorium II Rzeczpospolitej przez wojska niemieckie, część ocalałych złożyła skargi do władz niemieckich, zarzucając policjantom, że w trakcie konwoju dopuścili się przestępstw przeciwko konwojowanym. Tajna Policja Gestapo ustaliła personalia konwojentów oraz zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku, których aresztowała i osądziła przed sądem specjalnym w Poznaniu. Dowodami w sprawie tej były fałszywe oskarżenia oraz tendencyjne zeznania konwojowanych osób. Mimo, że proces daleki był od nawet elementarnych norm prawnych, to wyrokiem z 4 września 1941 roku skazano 18 policjantów na karę śmierci przez zgilotynowanie. Wyrok wykonano niezwłocznie poprzez zgilotynowanie w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu, a ciał nie wydano rodzinie.

Kontakt

Zespół Prywatnych Szkół  w Chodzieży

ul. Mickiewicza 3  64 - 800 Chodzież

Sekretariat tel. 672829969
Dyrektor tel. 604 423 731
e-mail: ploiech@pro.onet.pl

Szkoła wiosną

Licznik odwiedzin

001152704
Dzisiaj: 23
Ten tydzień: 140
Ten miesiąc: 383