W środę 18 września w sali kinowej Chodzieskiego Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia wpisująca się w obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Poświęcona była pamięci 18 funkcjonariuszy Komendy Policji Państwowej w Chodzieży, skazanych wyrokiem sądu hitlerowskiego za służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej we wrześniu 1939 roku, ściętych 17-18 września 1941 roku w więzieniu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu. W uroczystości brali udział przedstawiciele samorządów, instytucji, organizacji, duchowieństwa.
Wśród zaproszonych nie zabrakło rodzin poległych Funkcjonariuszy. Gościem honorowym był Ojciec Eustachy Rakoczy – Ogólnopolski Kapelan Rodzin Powstańców Wielkopolskich, honorowy obywatel Chodzieży oraz rodzin poległych Funkcjonariuszy. Podczas uroczystej akademii zebrani na sali goście mogli wysłuchać inscenizacji słowno – muzycznych w wykonaniu młodzieży ze szkół średnich powiatu chodzieskiego.
Jako pierwsza, głos zabrała młodzież Zespołu Prywatnych Szkół w Chodzieży. W ramach bogatego programu artystycznego chór szkolny złożony z uczniów klas mundurowych wyśpiewał piosenki patriotyczne: „Jak to na wojence ładnie” oraz „Marsz strzelców”. Wystąpili także soliści Aleksandra Hampel z piosenką „Modlitwa obozowa” oraz Emil Gursz z piosenką „Dziewczyna z granatem”. Hubert Pajor wyrecytował „Piosenkę jeńców Polskich z Ostaszkowa”. Całość zwieńczył niezwykle wymowny taniec – pantomima w wykonaniu Rozalii Kantorskiej. Opiekę artystyczną sprawowała Pani Hanna Danielewicz. Występ młodzieży naszej szkoły zgromadzona publiczność nagrodziła gromkimi brawami.
Akademia podzielona była na kilka bloków tematycznych tj. historia Policji w latach 1919-1939, proces funkcjonariuszy z Chodzieży i wyroki 1941 r., historia Policji po II wojnie światowej, wreszcie Policja w III RP i jej współczesne zadania. Zebrani na sali w formie prezentacji multimedialnej oraz prelekcji mogli poznać życiorysy straconych we wrześniu 1941 roku Funkcjonariuszy.
W dalszej części spotkania rozstrzygnięto konkurs pt. „Poznaj historię – 100 lat Policji”, który przeprowadzono kilka godzin wcześniej w siedzibie chodzieskiej Policji. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Filip Staniewski i Patryk Marut zajęła bardzo dobre 3. miejsce.
W kolejnej części uroczystości zastępca dyrektora przedstawił ofertę Zespołu Prywatnych Szkół Chodzieży w zakresie klas policyjno-wojskowych, omówił współpracę z chodzieską Policją, a także zaprezentował osiągnięcia szkoły.
Niezwykle wzruszające było zakończenie akademii podczas którego głos ponownie zabrał Pan Bogdan Magdziarz, odczytując list Władysława Grabskiego – Funkcjonariusza, który na dzień przez zgilotynowaniem pożegnał się ze swoimi bliskimi.
Po uroczystej gali wszyscy zebrani udali się do centrum miasta, gdzie przy zbiegu ulic Kościuszki i Marcinkowskiego odbył się apel poległych. Dokładnie w tym miejscu w okresie międzywojennym mieściła się Komenda Policji Państwowej. Aby pamięć po funkcjonariuszach pozostała dla kolejnych pokoleń, w tym miejscu umieszczono tablicę, pod którą delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze, oddając w ten sposób hołd pomordowanym.